NiceLife

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-11-19 18:38:01

Azitex
Użytkownik
Dołączył: 2016-11-17
Liczba postów: 4
Windows 7Chrome 54.0.2840.99

Materiały szkoleniowe

1. Upewniamy się, że poszkodowany jest w bezpiecznym miejscu.[Jeżeli nie przenosimy go w bezpieczne miejsce]

2.Pytamy poszkodowanego czy nas słyszy. Jeżeli nam odpowie pytamy co go boli i wykonujemy badania urazowe. Natomiast jeżeli poszkodowany nam nie odpowie wykonujemy badania ABC[AirwayBreathingCirculation].



3.Jeżeli poszkodowany nie ma oddechu i pulsu przytępujemy do RKO 30:2 po odzyskaniu pulsu podajemy mu tlen w przepływie 15l/m.


4.Następnie przystępujemy do opatrywania ran.


Oznaczenia pojazdów PSP






Typ (dwie główne kategorie dzielące pojazdy straży pożarnej):



G- gaśnicze



S- specjalne




Klasa wagowa:




L- lekkie- do 7,5 tony



(bez literki)- średnie- od 7,5 do 14 ton



C- ciężkie- powyżej 14 ton




Oznaczenia dla wozów gaśniczych:



B- zbiornik wodny (pojemność w m3)



A- autopompa (wydajność w hektolitrach/min)



M- motopompa (wydajność w hektolitrach/min)



Pr- zbiornik proszku gaśniczego (masa w kg)



Sn- zbiornik dwutlenku węgla- śniegowy(masa w kg)




Oznaczenia dla wozów specjalnych:



H- podnośnik hydrauliczny (wysięg w m)



D- drabina mechaniczna (wysięg w m)



Rt- ratownictwo techniczne



Rd- ratownictwo drogowe



Rchem- ratownictwo chemiczne



Rekol- ratownictwo ekologiczne



Rw- ratownictwo wodne



Rwys- ratownictwo wysokościowe



Rmed/San- ratownictwo medyczne



Rp- ratowniczo- poszukiwawczy



Dź- dźwig



Z- cysterna pożarnicza (pojemność w m3)



W- wężowy (długość w m)



Pgaz- przeciwgazowy



Kn- kontenerowy



On- oświetleniowy



Dł/Dił- dowodzenia i łączności



Op- operacyjny



Rr- ratowniczo- rozpoznawczy



Bus- bus



Kw- kwatermistrzowski


Ratownictwo Techniczne



1.Zabezpieczyć miejsce wypadku.


2. Odciąć akumulator i sprawdzić LPG oraz zabezpieczyć auto klinami schodkowymi.

Jeżeli w aucie jest LPG, wówczas odcinamy dopływ gazu.



3.Sprawdzamy dostęp do drzwi. Jeżeli otwarte wyciągamy poszkodowanego chwytem rauteka.


4. Jeżeli zamknięte 2 strażaków wysuwa pompę. Jeżeli pojazd jest zbyt daleko biorom pompę i przenoszą bliżej pojazdu.


5. Strażak bieże nożyco-rozpieracz i podlącza go do systemu CORE. Następnie inny strażak wlącza pompę.


6. Odginamy nadkole nożyco rozpieraczem, następnie robimy dostęp do zawiasów i na koniec je wyrywamy. Wtedy inny strażak bieże drzwi i kładzie je w bezpiecznej odległości.


7. Jeżeli pojazd jest w nietypowej pozycji zabezpieczamy go podporami LQS.

Armatura Wodna

Wyróżniamy dwa rodzaje węży gaśniczych:
Węże tłoczne:
Służą do podawania (tłoczenia) wody lub wodnego roztworu środka pianotwórczego od motopompy (autopompy) do prądownicy, z której wydobywa się uwolniony strumień gaśniczy o odpowiedniej zwartości, prędkości i ciśnieniu. Węże można podzielić, ze względu na średnicę przekroju, na oznaczane symbolami: W-25, W-52, W-75, W-110. (Litera W oznacza wąż, liczba zaś oznacza długość średnicy przekroju poprzecznego). Węże wykonane są z dwóch warstw. Warstwa zewnętrzna może być zrobiona z włókien naturalnych lub (najczęściej stosowanych) włókien sztucznych, głównie stylonowych i torlenowych. Warstwa wewnętrzna (izolacyjna) wykonana jest z gumy, PCW lub żywic termoutwardzalnych. Niektóre rodzaje węży W-25 i W-52 mają długość 15 m. Generalnie jednak długość węży tłocznych wynosi 20 m. W zależności od średnicy wężom przypisuje się różne funkcje. W-25 służą do tzw. linii szybkiego natarcia. Umieszcza się je na obrotowych zwijadłach przy autopompach w samochodach pożarniczych i gasi się przy ich wykorzystaniu małe pożary, głównie wewnątrz pomieszczeń. Węże W-52 służą do budowy linii gaśniczych od rozdzielacza do prądownicy. W-75 wykorzystywane są do budowy linii głównych od nasad pomp do rozdzielaczy, W-110 zaś służą do przetłaczania dużych ilości wody na duże odległości.

Węże ssawne:




Służą do połączenia nasady ssawnej pompy ze zbiornikiem wody, aby za ich pomocą pompa mogła pobierać wodę do celów gaśniczych. W pożarnictwie stosuje się węże ssawne o średnicy: 75 mm, 110 mm i 150 mm. Węże o średnicy 75 mm stosuje się do małych motopomp M4/4, zaś węże o średnicy 150 mm wykorzystywane są do rzadko stosowanych turbopomp TP3000. Najszersze zastosowanie mają węże o średnicy 110 mm. Służą do zasysania wody przez wszystkie typy motopomp M 8/8 i M 16/8 oraz przez motopompy A 16/8 i A 32/8. Najczęściej długość węży ssawnych wynosi 2.4 m. ale produkowane są także odcinki o długości 1,6 m. Węże ssawne wykonane są ze zwulkanizowanych ze sobą warstw gumy i umieszczonej między warstwami stalowej spirali. Powierzchnia może być pokryta powłoką z włókna lub warstwą tworzywa sztucznego.

Prądownice

Prądownice służą do nadawania strumieniowi wody odpowiedniego kształtu i kierunku. Zastosowane w prądownicy zwężenie przepływu wody powoduje wzrost prędkości przepływu, co wywołuje duży zasięg prądu wody. W pożarnictwie stosowane są różne rodzaje prądownic: o różnych przekrojach (25, 52, 75 mm), różnych cechach i przeznaczeniu (zwykłe, zamykane, pistoletowe, uniwersalne). Prądownice zwykłe mogą być wyposażone w pyszczki o różnych przekrojach do uzyskiwania prądów zwartych, mogą też być zakończone głowicą do uzyskania prądu rozproszonego. Prądownice zamykane pozwalają prądownikowi zamykać za pomocą dźwigni zawór kulowy i przerwać wypływ strumienia wody. Znacznie wygodniejsze zamykanie wypływu wody jest w prądownicy pistoletowej.
Rozdzielacze


Służą do rozdzielania strumienia wody z linii głównej do linii gaśniczych. Nasada wlotowa rozdzielacza ma średnicę 75 mm, zaś dwie nasady wylotowe mają średnicę:52 mm
Po wykorzystaniu przełącznika 75/52 można zbudować od rozdzielacza dwie linie gaśnicze o średnicy 52 mm. W rozdzielaczach stosuje się zawory kulowe uruchamiane dźwignią i zawory wrzecionowe otwierane pokrętłem. Na korpusie umieszczona jest strzałka wskazująca kierunek przepływu wody. Jest to dodatkowa wskazówka dla strażaków budujących linię wężową.

Ostatnio edytowany przez Azitex (2016-11-19 18:38:42)


Cele do osiągnięcia na serwerze:
- Moderator
- Cheetah, Infernus,  Jester.
- Dołączenie do frakcji.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
sunliferp - wtjezyki - stargatepl - scpslhack - kilomc